info@electro-hakian.com
09129745944
تماس با ما

آموزش مهارت پرداخت و پولیش قالبهای صنعتی

مراحل و مهارت پرداخت و پولیش قالب

به صورت مختصر میتوان گفت پرداخت و پولیش قالبهای صنعتی به مرحله بعد از ساخت و ماشین کاری قالب های صنعتی گفته میشود که شامل: اصلاح بخشی ازخطاهای مرحله ماشین کاری-از بین بردن اثر ماشین کاری از روی سطح قالب تا صافی سطح مورد نیاز- رفع گیر قسمت های احتمالی که میبایست  قبل از تولید نهایی قطعه صورت گیرد. البته این موضوع را هم باید در نظر داشت که بدلیل استهلاک قالبهای صنعتی در زمان تزریق و تولید قطعات و ایجاد خط و خش و خرابیها، نیاز به تعمیر و نگهداری مرتب میباشند که بخشی از آن پروسه،پرداخت و پولیش می باشد. پس میتوان اینگونه بیان کرد که پروسه پرداخت و پولیش قالب تنها مختص به مرحله اولیه تولید و ساخت قالب محدود نمیشود و هر قالب نیاز به تعمیر و نگهداری دوره ای دارد.

مهارت و دانش مورد نیاز تکنسین پرداخت و پولیش قالبهای صنعتی

به دلیل گستردگی و تنواع بالای قالبهای تولیدی، تکنسین محترم لازم است مهارت های ذکر شده را کسب نمایید.

1.آشنایی با مراحل پرداخت و پولیش قالب

2.شناخت و مهارت لازم کار با دست ابزارها

3.دانش فنی جهت تشخیص نوع عملیات لازم و رفع عیوب قالبهای صنعتی

تجهیزات و لوازم مورد نیاز جهت پرداخت و پولیش قالبهای صنعتی:

تجهیزات و لوازم پرداختکاری و پولیشینگ قالبهای صنعتی یکی از مهم ترین فاکتورهای لازم همراه با داشتن مهارت پرداخت و پولیش قالب بوده و در کیفیت و نتیجه پروسه ساخت و تولید قالب تاثیر مستقیم دارد. لذا در این مطلب سعی شده که به صورت کلی درخصوص این ابزارآلات و لوازم مصرفی آن اطلاعاتی عنوان شود.

هر دستگاه یا دست ابزار پرداخت و پولیش قالب نیاز به نیروی محرکه ای هست و یکی از بخشهای اصلی و لازمه حرکت دست ابزار میباشد.این نیروی محرکه به صورت (موتورآویزی،میکروموتوری ویا سیستم بادی)میباشد.

1.دست ابزار با سیستم کوپل به موتورآویز: سیستم موتورآویزی مرسوم ترین و بصرفه ترین نوع در این دسته بندی به حساب می آید که متشکل از یک موتور 200، 300 یا 500 وات با دور قابل تنظیم از 0 تا 25000 دور- پدال یا فوت سویچ جهت قطع و وصل نمودن و تنظیم دور موتورآویز- شلاقی یا خرطومی جهت اتصال دست ابزارمیباشد.از سیستم موتورآویزی در زمینه پرداخت و پولیش قالب های صنعتی استفاده گسترده ای میشود.به این صورت که کاربر میتواند با داشتن یک موترآویز انواع دست ابزارها را به شلاقی یا خرطومی آن وصل نموده و با حرکت پدال نیروی محرکه حاصله از موتور آویز به دست ابزار انتقال پیدا شود.

2.دست ابزار با سیستم میکروموتوری: سیستم میکروموتوری بدیل جابجایی راحت و کم حجم بودن مورد استقبال کاربرانی قرار گرفته که نیاز به جابجایی مدام تجهیزات هستند.در این سیستم نیروی محرکه از میکروموتور تعبیه شده روی دست ابزار فراهم می گردد.این سیستم از سه بخش: دست ابزار میکروموتوری-باکس تنطیمات(آداپتور تنظیم)-پدال یا سوییچ قطع و وصل تشکیل میشود.توان میکروموتورها معمولا 30 یا 45 وات و سرعت حرکت آزاد آن 0 تا 35000 دور میباشد.

3.دست ابزار با مکانیزم بادی: نیروی لازم جهت حرکت دست ابزار توسط پمپ باد(کمپرسور) تامین میشود بطوری که دست ابزار با اتصالات مخصوص به پمپ باد متصل شده و نیروی محرکه لازمه جهت حرکت را تامین میکند.البته هر دست ابزار پرداخت و پولیش بادی برای عملکرد صحیح، نیاز به اتصال فشارشکن/رطوبت گیر به پمپ باد به جهت تنظیم میزان فشار باد ورودی به دست ابزاررا دارد. سرعت حرکت این دست ابزار ها بنا به نوع حرکت آن معمولا بین 0 تا 35000 میباشد.


موتورآویزی:

دست ابزار ارتعاشی خطی ریزپرداختRP2: جهت پرداخت و پولیش قسمتهای کوچک،کنج ها،شیارها،دیواره ها ،سطوح چند ضلعی و قسمتهای ظریف و کوچک قالبهای صنعتی استفاده میشود و به عنوان دست ابزار جایگزین دستگاه اولتراسونیک هم میتوان استفاده کرد.دامنه(کورس) ارتعاشی این دستگاه 0.5 میلیمتر میباشد و مخصوص کار با انواع سوهان های سرامیک و سوهان های پوشش الماس میباشد(جهت توضیحات بیشتر و تصاویر و ویدیو این محصول در منو، قسمت ریز پرداخت مراجعه نمایید).

دست ابزار رفت و برگشتی با کورس قابل تنظیمMP90: جهت پرداخت و پولیش-رفع گیر انواع قالبهای صنعتی به صورت حرکت رفت و برگشت خطی میباشد که امکان تنظیم دامنه ارتعاش رفت و برگشت را برای کاربر فراهم می نماید. در پرداختکاری و پولیشینگ قالبهای صنعتی یکی از مهم تر روش ها پرداخت و پولیش به صورت رفت و برگشتی میباشد که توسط این نوع از دست ابزار و ابزارهای جانبی مختلفی که به این دستگاه متصل میشود میتوان پروسه سمباده زنی و سنگ زنی،کار با انواع سوهان سرامیک ، پوشش الماس ، چوب با خمیرالماس، سوهان فایبر و سنگ های سوهانچه ای را انجام داد.قابلیت تنظیم دامنه رفت و برگشت یکی از پراهمییت ترین ویژگی این دستگاه بوده که امکان تنظیم دامنه حرکت بین 0 تا 4 میلیمتر را برای کاربر فراهم میکند که این ویژگی باعث شده تا پرکاربرد ترین دستگاه در زمینه پرداخت و پولیش قالب های صنعتی به روش رفت و برگشتی شود. (جهت توضیحات بیشتر و تصاویر و ویدیو این محصول در منو، قسمت رفت و برگشتی مراجعه نمایید).

 دست ابزار دورانی مستقیم هندپیس:این امکان را به کاربر میدهد تا جهت کار به روش دورانی ابزار جانبی مانند(سنگ انگشتی-نمد-سوهان پوشش الماس دورانی- گیره سمباده) را با استفاده از کولت های مختلفی که برای این  دستگاه موجود متصل نماید. 

دست ابزار دورانی 120 درجه Ring Finish:یکی دیگر از دستگاه های محبوب پرداخت و پولیش قالب میباشد که ویژگی پولیش با زاویه 120 درجه را برای کاربر فراهم مینماید. این امر باعث افزایش سرعت-سهولت و دقت در پروسه پرداختکاری و پولیشینگ میشود. دست ابزار دورانی 120 درجه قابلیت اتصال نمد- فرچه- مهره های برنجی و انواع کفساب سمباده و سایر ساینده های چرخشی را دارا میباشد. از دست ابزار دورانی 120 درجه میتوان در پرداخت و پولیش  انواع سطوح محدب و اشکال هندسی مختلف و همچنین جهت پرداخت و پولیش بدون موج سطوح تخت- قسمت های از قالب که دارای عمق میباشد،استفاده کرد. (جهت توضیحات بیشتر و تصاویر و ویدیو این محصول در منو، قسمت دورانی 120 درجه مراجعه نمایید).

میکروموتوری:

دستگاه ارتعاش خطی ریزپرداخت میکروموتوریRP3: به دلیل دارا بودن سیستم میکروموتور این مدل از دستگاه ارتعاش خطی بسیار مانور حرکتی بالایی دارد، همچنین این امکان را به کاربر میدهد تا نقاط کوچک با دسترس کم در قسمت های مختلف قالب را با ظرافت و حساسیت بالا پرداخت و پولیش نماید. این دستگاه قابلیت کار با انواع سوهان سرامیک را دارد و برای رفع گیر، پرداخت و پولیش سطوح و شیارهای ریز توسیه میگردد.دست ابزار دستگاه که توسط سیم  به یونیت کنترل وصل میگردد و قابلیت تنظیم دور بین 0 تا 15000 دور در دقیقه را دارد همچنین دارای پدال سوییچ بوده که کاربر این امکان را داشته باشد تا هم به صورت دستی و هم به کمک پدال جریان حرکت دستگاه را قطع و وصل نماید.دامنه ارتعاش این دست ابزار 0.5 میلیمتر میباشد لذا در بیشتر موارد میتوان آن را جایگزین مناسب دستگاه اولتراسونیک دانست. (جهت توضیحات بیشتر و تصاویر و ویدیو این محصول در منو، قسمت ارتعاش میکروموتوری مراجعه نمایید).

دستگاه دورانی مستقیم میکروموتوری: این نوع از دستگاه میکروموتور با سیستم حرکت چرخشی مستقیم امکان پرداخت و پولیش دورانی را برای کاربر فراهم می نمایید.با کولت 2.35 میلیمتر تعبیه شده درقسمت دست ابزار این دستگاه کاربر میتواند انواع گیره سمباده انواع نمد و فرچه و سایر ساینده های ریز که با چرخش دورانی کار کند را متصل نمایید.سرعت حرکت این دستگاه بین 0 تا 45000 دور میباشد.

دستگاه دورانی با زاویه 120 درجه میکروموتوری: از نظر کارایی این دست ابزار عملکرد مشابه دستگاه دورانی 120 درجه موتورآویزی را دارد با مزیت جابجایی و مانور حرکتی بالاتر که این امر بدلیل برخورداری از سیستم میکروموتور آن میباشد.البته این موضوع را باید در نظر داشت که کلیه دست ابزار های میکروموتوری نسبت به موتورآویزی از قدرت و توان پایین تری برخوردار بوده و باید تکنسین پرداخت و پولیش بنا به نوع کار و انتظاری که از دست ابزار دارد آن را انتخاب نمایید. دست ابزار دستگاه دورانی 120 درجه میکروموتوری توسط سیم  به یونیت کنترل وصل میگردد و قابلیت تنظیم دور بین 0 تا 35000 دور در دقیقه را دارد همچنین دارای پدال سوییچ بوده که کاربر این امکان را داشته باشد تا هم به صورت دستی و هم به کمک پدال جریان حرکت دستگاه را قطع و وصل نماید. (جهت توضیحات بیشتر و تصاویر و ویدیو این محصول در منو قسمت دورانی 120 درجه میکروموتوری مراجعه نمایید).

مکانیزم بادی:

دست ابزار ارتعاشی خطی بادی: به صورت دامنه حرکت ارتعاشی 0.3 و 0.6 میلیمتر عرضه میشود وحداکثر ارتعاش در دقیقه آن   35000میباشد معمولا این نوع از دست ابزارها جهت پرداخت و رفع گیر سطوح و شیارهای قالب توسط سوهان سرامیک ، پوشش الماس استفاده میشوند،با سرعت و فرکانس بالایی که این دست ابزارها ایجاد میکنند معمولا جایگزینی دستگاه اولتراسونیک استفاده شود. 

اولتراسنیک:دستگاهی مجزا با حرکت ارتعاشی میکرونی با فرکانس کاری بالا که توسط سیم به یونیت تنظیم آن وصل میگردد.عملکرد آن بیشتر در قسمت های بسیار ریز و حساس قالب نمایان میشود که توسط این دستگاه، تکنسین پرداخت و پولیش قالب این امکان را دارد تا کنج ها- ناهمواریها- رد ابزار حاصل از ماشین کاری و جوشکاری-رفع گیر قالبهای صنعتی را انجام دهد. اولتراسونیک امکان کار با انواع سوهان سرامیک-سوهان پوشش الماس -چوب و خمیرالماس را دارد.

ساینده و ابزار جانبی: مسلما کلیه تکنسینهای پرداخت و پولیش قالب برای کار با دست ابزار و بصورت دستی نیاز به یکسری از ساینده ها و لوازم جانبی میباشند که در این بخش سعی میشود آشنایی نسبی در خصوص بخش های اصلی این موضع به خواننده ارایه گردد.

سمباده: به دوصورت پارچه ای و پوست آب(کاغذی)موجود میباشد.از سمباده جهت پرداخت و پولیش سطوح به صورت دستی و یا با دست ابزار استفاده میشوده.سمباده ها دارای گرید های مشخصی میباشند که معملا در پرداخت و پولیش قالبهای صنعتی از گرید زبر 80# تا گرید نرم 1200# استفاده میشود.سمباده را میتوان با ابزار دورانی و ابزار رفت و برگشتی با گیره ها و اتصالات مخصوص هر دست ابزار به آنها متصل کرد.

خمیرالماسPowerful: که با نام خمیرالماسه هم نامگذاری میشود، یکی از مهمترین لوازم جانبی در پرداخت و پولیش بوده که، علاوه بر پرداخت و پولیش قالب از خمیرالماس در صنایع دیگر هم استفاده میشود.خمیرهای الماس هم ماننده سایر ساینده ها از گرید های مشخصی برخوردارند که از زبر ترین گرید 80 میکرون تا نرم ترین گرید1 میکرون میتوان را میتوان در پرداخت و پولیش قالبهای صنعتی استفاده کرد.از خمیرالماس در پرداخت و پولیش سطوح مختلف با متریال گوناگون مانند فولاد، تنگستن، آلومینیم ،سطوح سخت و آبدیده، سنگ های سخت،فلزات و.. استفاده میشود.خمیرالماس پاورفول دارای گرید بندی متنوع 1 -3-6-9-15-30-60-80 میکرون در وزنهای 5-40-100 گرم میباشد که تکنسینهای محترم پرداخت و پولیش قالب میتوانند هر کدام از گریدها را بنا به نیاز کاری خود استفاده نمایند.از خمیرالماس بدلیل نوع باربرداری متنوع و پولیش میکرونی سطوح- دقت بالا-کارکرد آن با انواع نمد-فرچه- چوب-مهره برنجی و پلاستیک و... استفاده گسترده ای در پرداخت و پولیش قالبهای صنعتی اشاره کرد.از خمیرالماس معمولا بعد ازعملیات سمباده زنی جهت رسانده سطوح قالب به سطحی یکدست و آیینه ای استفاده میشود زیرا سمباده حتی در نرم ترین گرید این قابلت و توانایی خمیرالماس را دارا نمیباشد. همچنین جهت پرداخت و رفع گیر سطوح مختلف قالبهای صنعتی از خمیرالماس گرید زبر(60-80میکرون) استفاده میشود.برای پرداخت و پولیش اولیه و آماده سازی سطوح قالبهای صنعتی جهت استفاده از گریده های نرمتر از خمیرالماس با گرید متوسط (30-15-9میکرون) استفاده میشود.همچنین از گریدهای نرم خمیرالماس جهت پولیش وعملیات فینیشینگ (پولیش نهایی) با کیفیت سطح بالا به شکل فلت یا اپتیک استفاده میشود. گریدهای نرم خمیرالماس شامل(6-3-1) میکرون میباشند. گرید 3 میکرون خمیرالماس از سری Powerfulرا میتوان بعد از عملیات سمباده کاری و رساندن سطح قالب تا 800# جهت پولیشکاری و پولیش نهایی با 1 میکرون یعنی سطحی با دقت و درخشنده (آیینه) استفاده کرد.

خمیرالماس سری Powerful این امکان را به تکنسین محترم میدهد تا پروسه پرداخت و پولیش قالب را بر روی کلیه سطوح فولاد-تنگستن-سطوح سختکاری شده-آلومینیم و انواع فلزات را با بالاترین سرعت و دقت انجام دهند. 

خمیرالماس Powerful را میتوان بدون حلال وهم با حلال (پارافین مایع) استفاده کرد.

(جهت توضیحات بیشتر و تصاویر و ویدیو این محصول در منو، قسمت خمیرالماس مراجعه نمایید).

سوهان سرامیک:بسیار کاربردی جهت کار با دستگاه (ارتعاشی خطی-رفت و برگشتی-اولتراسونیک).از این ابزار در قسمت ها و مراحل مختلف پروسه پرداخت و پولیش استفاده میشود.سوهانهای سرامیک معمولا در ابعاد 100*4*1 میلیمتر عرضه می گردند.توانایی منحصر به فرد سوهان سرامیک باعث میشود که در انجام عملیات پرداخت خط و خش و ناهمواری های خشن-رفع گیر-پرداخت و پولیش قسمت های کوچک با دسترسی کم-رفع برآمدگی حاصل از ترمیم و جوشکاری قالب-پرداخت و پولیش شیارهای قالب و... استفاده شود.سوهان سرامیک با خاصیت ارتجاعی محدود باعث می شود تا در برابر شکستن مقاوت بسیار بالایی نشان دهد.سوهانهای سرامیک هم مانند سایر ساینده ها دارای گرید های مختلفی هستند(100-180-220-300-400-600-800-1000-1200).یکی از برندهای معتبر و باکیفیت سوهان سرامیک Xebec ژاپن می باشد. از سوهانهای فایبر میتوان بصورت دستی(بدون دست ابزار) جهت پرداخت و پولیش سطوح مختلف قالب استفاده کرد.

سوهان فایبرBest Stone: عملکرد نوآورانه و خاص آن باعث میشود تا هم در بخشی از موارد جایگزین سوهان سرامیک شود و از طرفی میتوان آن را جایگزین سنگ های سوهانچه ای دانست.این ابزار که توانایی بینظیری در کار با دست ابزار رفت و برگشتی دارد میتوان در قسمت ها و مراحل مختلف پرداخت قالبهای صنعتی مانند( عملیات موج گیری (استفاده آن بطورت تخت)- پرداخت خط و خش و ناهمواری های خشن-رفع گیر-پرداخت و پولیش سطوح تخت -رفع برآمدگی حاصل از ترمیم و جوشکاری قالب-پرداخت و پولیش شیارهای قالب و...) استفاده کرد.سوهان های فایبر معمولا در ابعاد 90*7*3 عرضه میشوند.سوهان فایبر هم مانند سایر ساینده ها گرید بندی مشخصی دارند(80-120-220-400-800).از سوهانهای فایبر میتوان بصورت دستی(بدون دست ابزار) جهت پرداخت و پولیش سطوح مختلف قالب استفاده کرد.

سوهان پوشش الماس: که با نام (سوهان الماسه هم شناخته میشود) با لایه ای از پودر الماس پوشش داده شده و در اشکال و انواع تخت و دورانی موجود میباشد.از سوهان پوشش الماس میتوان در رفع گیر قالب- پرداخت قالبهای آبدیده(سختکاری شده)-سطوح سخت مانند تنگستن کارباید-رفع اثر قسمت های اسپارک شده قالب و... استفاده کرد.گریدهای موجود سوهان پوشش الماس(140-150-200-300-400-600) میباشد.

ساینده های لاستیکی: خاصیت فرم پذیری و سایندگی آن این امکان را میدهد تا با دست ابزارهای دورانی عملیات پرداخت و پولیش شیارها-لبه ها-رفع گیر را با سرعت بالا انجام داد.ساینده های لاستیکی در دو گرید نرم و زبر و در اشکان دیسکی و استوانه ای با ابعاد مختلفی عرضه میگردند. و در زمینه پولیش قالب-زیورآلات-مجسمه سازی-زرگری کاربرد دارند.

نمد:یکی دیگر از ابزار جانبی که تکنسین پرداخت و پولیش قالبهای صنعتی جهت کار با خمیرالماس نیاز دارد نمدهای مخصوص پولیش میباشد.البته کیفیت و میزان تراکم نمد بسیار حایز اهمیت بوده و در نتیجه نهایی کار تاثیر بالایی دارد.نمدها معمولا در شفتهای 2.35 – 3 و 6 میلیمتر عرضه می گردند.نمدها ابعاد و تنوع گسترده ای دارند که محبوب ترین آن نوع استوانه، مخروطی، شیپوری و پارچه ای میباشد.نمدها بنا به کاربرد بالایی که در پولیش قالبهای صنعتی دارند علاوه بر استفاده آن با دستگاه رفت و برگشتی و دورانی میتوان آن را به صورت دستی (نمد پارچه ای) استفاده کرد.

فرچه: ابزار جانبی موثر جهت عملیات کار با گریدهای مختلف خمیرالماس که به صورت فلزی-برنجی-پلاستیکی-مویی موجود میباشد که هر کدام از آن بنا به نوع سطح کار باید با خمیرالماس مرتبط استفاده گردد.

مهره:ابزار جانبی با کاربرد خاص میباشد. از مهره ها جهت موج گیری سطوح  کوچک با خمیرالماس استفاده میشود.مهره ها در انواع ابعاد و اشکال(گرد و چهارگوش) موجود میباشد.جنس مهره ها معمولا برنجی، پلاستیکی وفلزی بوده که پرکاربرد ترین آن نمونه برنجی میباشد.از مهرههای پرداخت و پولیش قالب هم در دست ابزارهای خطی استفاده میشود.

رینگ: از رینگ ها جهت موج گیری سطوح با خمیرالماس و باربرداری از سطح قالب استفاده میشود.رینگ ها در انواع ابعاد موجود میباشد.جنس رینگها معمولا مغز الماس، برنجی، پلاستیکی وفلزی بوده که پرکاربرد ترین آن نمونه برنجی میباشد. رینگهای پرداخت و پولیش قالب را معمولا با دست ابزار دورانی 120درجه استفاده می کنند.

میله ساچمه دار:این ابزار با کاربرد محدود و خاص صرفا جهت کار توسط مهره با دست ابزار رفت و برگشتی استفاده میشود.

میله مفصلی(گاردان): ابزاری خاص جهت اتصال به دستگاه پرداخت و پولیش دورانی 120 درجه که صرفا کاربرد آن جهت پرداخت و پولیش با انواع رینگ ها و کفساب ها می باشد.همچنین این میله های مفصلی مانع ازانتقال نیروی بیش از حد توسط کاربر روی سطح می شوند. 

میله T و کفشک: یک ابزار بسیار کاربردی جهت عملیات پرداخت و پولیش سطوح تخت توسط دستگاه رفت و برگشتی موتورآویزی.این ابزار T شکل که از سمتی به دست ابزار رفت و برگشتی و از سمت دیگر به کفساب(کفشک) متصل میشود جهت عملیات سمباده زنی و کار با نمدهای پارچه ای با خمیرالماس استفاده میگردد.

گیره مخصوص دست ابزارها: هر دست ابزار جهت اتصال ابزار جانبی نیاز به گیره مخصوص دارد.

گیره 1 میلیمتر دست ابزار رفت و برگشتی جهت اتصال سوهان سرامیک

گیره 2 میلیمتر دست ابزار رفت و برگشتی جهت اتصال چوب پولیش با خمیرالماس

گیره 3 میلیمتر دست ابزار رفت و برگشتی جهت اتصال سوهان فایبر

میلهT کفشکدار و انواع سوهان پوششی را میتوان به صورت مستقیم به ابزارگیر دستگاه رفت و برگشتی متصل کرد ونیازی به گیره مجزا ندارد.

گیره 1 میلیمتر دست ابزار ریز پرداخت جهت اتصال سوهان سرامیک

گیره دست ابزار ریز پرداخت جهت اتصال سوهان پوشش الماس تخت

کفساب مخصوص دست ابزار دورانی 120 درجه

گیره سمباده مخصوص دست ابزار دورانی مستقیم

گیره 1 میلیمتر دست ابزار اولتراسونیک جهت اتصال سوهان سرامیک

گیره 2 میلیمتر دست ابزار اولتراسونیک جهت اتصال چوب پولیش با خمیرالماس

گیره دست ابزار اولتراسونیک جهت اتصال سوهان پوشش الماس تخت

سنگ سوهانچه ای : که با نام سنگ نفت هم شناخته میشود و دارای گریدهای 120-220-320-400-600-800-1000-1200 بوده و میتوان از این ابزار جهت رفع موج سطوح تخت و پرداخت شیارها استفاده کرد.سنگ های سوهانچه ای در ابعاد مختلفی عرضه می گردند.

سنگ انگشتی(مولت):ساینده های مخصوص دست ابزارهای دورانی که در اشکال مختلفی عرضه میگردد.معمولا از سنگ انگشتی در قسمت های جوشکاری شده و سطوحی که نیاز به سنگ زنی اولیه دارند استفاده میشود.این ابزار در صنعت قالبسازی و مجسمه سازی و پرداختکاری کاربر دارد.

جهت آموزش و کسب دانش فنی در زمینه  پرداخت و پولیش قالبهای صنعتی از سطح مقدماتی تا پیشرفته با دوره های عملی  میتوانید با شماره های موجود در وبسایت تماس حاصل نمایید.